Звичаї Запорізької Січі

23.01.2012 18:49

Українські козаки завжди вирізнялися відданістю християнській вірі та всюди, де закладали Січ, відразу ж зводили церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці.

Однак  жили вони за власними унікальними звичаями. З чим саме це пов’язано – однозначно сказати важко: чи то з військовим духом козацтва, чи то з його витоками з глибин культури. До речі, у перекладі з тюркської «козак» означає «авантюрист», «шукач пригод».

Перші поселення козаків на порогах Дніпра з’явилися наприкінці ХV століття. Сюди тікали переважно селяни від панського гніту. 

0f511dff139c0b97992683408f740428_600x1000

Фото від Андрія Желка

Хоча перший прототип майбутньої Запорізької Січі як військового укріплення започаткував шляхтич та магнат Дмитро Вишневецький на острові Мала Хортиця. Загалом з ХVI до XVIII століття існувало 8 Запорізьких Січей. 

645339eb109be9d65e2549473eaf8d7f

Фото від Чубатого

Усі вони зводилися за схожим принципом. Обиралося вигідне положення на берегах Дніпра, зазвичай, острів. Територія Січі обводилася земляними валами та частоколом. Між ним ставилися гармати.  

92304dc37f86695df93d8ec29d5dcb00_600x1000

Фото від Павла

За укріпленнями в самісінькому центрі була площа з церквою. Тут приймалися усі рішення. Дещо збоку зводилися курені – своєрідні казарми козаків. 

a07641562c5becc8392ea5473d7d1480_600x1000

Фото від Каті Чернушевич

Козаки доволі шанобливо ставилися до жінок, але місця їм на Січі не було.

Щоб стати повноцінним козаком та потрапити на Січ чоловікові треба було пройти цілий обряд, який часом передбачав відверті знущання. Він складався з двох основних етапів. Перший – заприсягнути на вірність козацькому товариству та прийняти християнську віру. Другий – освоїти козацькі звичаї та військову справу.

Останній етап вирізнявся особливими випробуваннями: прислуговуванням перед бувалими козаками, харчування бридкою їжею, їзда верхи на необ’їждженому коні, спускання на човні порогами Дніпра (своєрідний рафтинг) та інше. Завершувалася посвята участю в поході та перейменування новачка у козака з відповідним колоритним прізвиськом.

Цікаво обирали козаки й старшину на Січі – отаманів, писарів, суддів. Також існував особливий обряд, який включав лайку та погрози в бік претендентів, вимазування їх у піску.

Кожен з походів чи початок війни козаки відзначали салютами з гармат та музикою з танцями. Після повернення на Січ обов’язково відправлялася служба в церкві та поминальні літургії за загиблими.

Особливою містикою були оповиті майстерність у бої та подвиги окремих козаків. Їх називали воїнами-крірами, або характерниками. Вони були майстерними у перевтіленнях, розвідці та володінні мечем, а також вирізнялися гострим розумом та хитрістю. На характерників покладали спецзавдання. Зазвичай, проникати у самісінький табір ворога з метою вивідати або зруйнувати плани. Іншими словами, характерники – це українські ніндзя.

Пройнятися духом тих часів можна і зараз, завітавши на мальовничий острів Хортиця, де знаходиться музей «Запорізька Січ». У ньому вкрай точно переданий увесь побут козаків. Дух же навіють вам хвилі Дніпра. 

08cb5da7fc30943d81f1d8b62f303736_600x1000

Фото від Сергія


Tweet

Коментарів немає

Записи

TOП-5 містичних підземель України

Часом підземелля можуть розповісти про місто більше, ніж наземна архітектура. Стокілометрові лабіринти, предмети побуту, написи на стінах – ось далеко не повний…

TOП-5 ідеальних місць для фотополювання в Україні

Щойно ми беремо в руки камеру, як виникає нестримне переконання, що всередині нас давно живе геніальний фотограф, чи не так? Тільки уявіть, які відчуття прокинуться…

Слідами українських реконструкторів

Середньовіччя, насамперед, асоціюється з відважними лицарями, подвигами та грандіозними битвами за ідеали. В Україні є кілька місць, які протягом року на короткі проміжки…

5 аргументів на користь «зеленого туризму»

Усе більше людей втомлюються від зручностей цивілізації й полишають усе, аби побути наодинці з природою – їдуть в гори з наметами або сільську глибинку, де час зупиняється.…

Літо 2012: чим зайнятися?

Насамперед, влітку треба відпочивати, тому мерщій ставайте учасником фотоконкурсу «Незабутній вікенд» та вигравайте вихідні на двох у одному з 5-ти українських…

TOП-10 морських пляжів України

Влітку більшість думок про море. А ще теплий пісок, купання та відпустку.  Саме тому ми підібрали десятку кращих морських пляжів країни на будь-який смак – піщаних…

Підкорити бурхливий Черемош

Ця річка є справжньою гордістю колоритної Буковини та дзеркалом душі українських Карпат – бурхливої, вільної та нестримної. Тому й не дивно, що річка «оповита»…

TОП-5 відкриттів таємничого Полісся

Незаймана природа Полісся, що розпростерлася на території п`яти українських областей, – це справжній рай для любителів блукати непрохідними хащами у пошуках пригод. …

Найстаріше місто України

Керч – місто дивовижне. Дивним чином у ньому поєдналися майже тритисячолітня історія й сучасна інфраструктура, чарівна природа і вражаюча архітектура. А влітку…

TOП-5 причин відвідати Дніпропетровськ

Фото від Богдана Харина Місто, яке надзвичайно стрімко розвивається? Чи місто, що ретельно зберігає традиції? Дніпропетровськ – це і те, і інше. Щоб переконатися…

24 години у Вінниці

Будьте певні, одна доба у Вінниці поставатиме щоразу у вашій пам`яті як єдина мить – неповторна і незабутня. Особливо, якщо візьмете до уваги наші рекомендації щодо…

Світанок у Долині нарцисів

«У Долину нарцисів слід їхати лише вранці. Рано. Дуже рано – до світанку, – перше, що порадила нам Алла Хаятова, коли ми запитали про її останню поїздку в це фантастичне…

Вечірній Київ

Київ прекрасний будь-якої пори року, будь-якої години дня. Але вечори тут мають свій неповторний шарм. Так само як і відомі однойменні цукерки :) Тому після напруженого…

Подих історії та легенд у Кременці

«Мандруючи» фотографіями Тернопільщини, ми натрапили на містечко, яке нічим не поступається в історичних пам’ятках та їхній кількості відомим туристичним…

Прокляття роду Галаганів

Мабуть, у кожного українського замку, палацу чи фортеці є своє легенда. Зазвичай, навіть кілька.  Дуже часто в них вкрай складно відрізнити правду від вимислу, але…

Прекрасний Новий Світ

Фото від Secret В українському Новому Світі час ніби зупиняється. Усі, хто дізнаються про його існування, відразу хочуть сюди потрапити. Особливо, фотографи. Цікаво, що…

Україна на кіноплівці

Часом, буває, дивишся якийсь фільм, і в його фрагментах впізнаєш знайомі та рідні місця. Особливо приємно, коли це кадри з кінематографічного шедевру. Ми переглянули…

ТОП-5 причин відвідати Суми

Досі про це симпатичне місто ми згадували вкрай рідко, тому з особливим бажанням поспішаємо виправити цю ситуацію. Тим паче, що про заснування Сум є дуже цікава та оригінальна…

Півроку любові, гордості та уваги до України

Фото від Nick Що можна встигнути за 6 місяців? Ми спробували багато. І схоже, вийшло.  Національний проект «Поділіться любов’ю до України» від компанії «Київстар»…

ТОП-5 напрямків на травневі свята

Гарно відпочивати – треба вміти. А для цього відпочинок слід планувати.  Навіть якщо ви це вже зробили на офіційні вихідні з 29 квітня до 2 травня, ми все ж радимо…