Наймальовничіші печерні міста Криму за три дні

28.12.2011 22:02

Триденний пішохідний маршрут так званими печерними містами Криму – чудова можливість вбити навіть не двох, а відразу трьох зайців одним пострілом: скинути набрані за час просиджування в офісі кілограми, насолодитися неповторною південною природою та доторкнутися до історії, яка залишила тут надзвичайно чіткий та помітний відбиток. Але платнею за поліпшення фігури та можливість естетичного милування красою навколишніх просторів стане майже 30-кілометровий марш-кидок гірською місцевістю із навантаженим провіантом та необхідним спорядженням рюкзаком. Отже, будь-які сумніви – геть (серед досвідчених туристів маршрут вважається просто-таки дитячим), і вперед за новими враженнями! Головне – не забути прихопити намети та спальні мішки, якщо Ви, звісно, не є любителями холодної (а то й мокрої) ночівлі під відкритим небом. Корисна порада: добре подбайте про зручне та надійне взуття (у теплу пору року ідеальним варіантом будуть сандалі та легкі кросівки, у прохолодну – непромокаючі туристичні черевики на грубій підошві). І ще одне: не радимо брати у похід дітей, молодших за 10 років – маршрут, хоч і має найлегший рівень, для малечі видасться заскладним.

Відправним пунктом пішої подорожі слугуватиме печерне місто Чуфут-Кале (GPS координати: 44.7435633, 33.9183998), що розкинулося на одному зі скелястих плато кримського передгір’я за кілька кілометрів на південний схід від Бахчисараю. Дістатися до цього міста проблем точно не складе – до ваших послуг залізниця та автобусні сполучення із столицею АР Крим Сімферополем та Севастополем (вийти краще біля бахчисарайського залізничного вокзалу, там пересісти на міський автобус та доїхати до зупинки «Успенський монастир». Звідти близько кілометра (15-20 хв.) натоптаною туристичною стежкою – і ось воно, Чуфут-Кале).

f1d21d2a9692cf276712b0199c50f6c9_600x1000

Фото Печерного міста Чуфут-Кале від Secret

Найдавнішими спорудами Чуфут-Кале є численні печери, що розкинулися у західній частині міста. Використовувалися вони переважно як господарські приміщення та темниці. Вражає своєю величчю унікальний облоговий колодязь Тік-Кую глибиною  45 метрів. 120-метрову галерею, яка веде до джерела (що протікає дном криниці), місцеві мешканці називали «золотими сходами» - настільки стратегічно цінним продуктом для городян була вода. Із наземних споруд Чуфут-Кале збереглися залишки муру та арка 10 століття, мавзолей дочки хана Тохтамиша Джанике-ханим, датований 1437 роком, та два караїмські молитовні будинки (кенаси) 16-18 століть.

Наступний пункт маршруту височіє на 5 кілометрів південніше Чуфут-Кале. Кілька годин звивистою гірською стежками серед неповторних ландшафтів – і ви на місці (GPS координати: 44.7151173, 33.9271975).

Залишається лиш піднятися на плато, що на кількасот метрів височіє над навколишньою місцевістю, і програму-мінімум на день виконано – ви на Тепе-Кермен. Унікальність цього місця, що до кінця 14 століття було процвітаючим поселенням, полягає у надзвичайно високій концентрації рукотворних печер на малій площі: на один гектар території поселення їх припадає майже 250! До речі, Тепе-Кермен досі залишається одним із найменш вивчених пам’яток середньовіччя України. І, щоб виправити на краще цей прикрий стан речей та як слід дослідити пам’ятку, – у вас буде увесь залишок світлового дня. Намети для ночівлі можна розбити як на верхівці плато, так і у якійсь із печер, котрих тут – на будь-який смак.  

5d950567519a6e01d006e947c60f85fa_600x1000

Фото Тепе-Кермен від Алим

Добре відпочивши, на ранок вирушаємо до Качинського каньйону. Саме тут, на 6 кілометрів південніше попередньої стоянки (йти туристичною стежкою і нікуди не звертати), знаходиться іще одна не менш цікава пам’ятка давнини – печерний монастир Качі-Кальон (GPS координати: 44.6959625, 33.8857412), заснований візантійськими монахами ще у 7 столітті. Далі наш маршрут пролягатиме через мальовничу Алімову балку, яка по праву вважається одним із найзагадковіших місць Криму. Цікаво, що у цій нескладній навіть для туриста-початківця місцині регулярно губляться люди. Як стверджують численні потерпілі, якась невідома сила змушувала їх годинами блукати навколо одного й того ж самого місця. Але це, звісно, усього лише чутки, хоча, не зайвим буде сказати, що поверталися звідси не всі… Останні кілька десятиліть Алімова балка користується неабиякою популярністю серед прибічників різних езотеричних вчень: екстрасенси пояснюють це тим, що ущелина є місцем скупчення надпотужної енергії. 

2793ccf1c331701388aa962c3c2edf31_600x1000

Фото Печерного монастиря Качі-Кальон від Ремзі

Далі, пройшовши лісовою стежкою (прямо, прямо і ще раз прямо – заблукати, погодьтеся, важко) близько тих таки 5-ти кілометрів, через Зміїну балку потрапляємо у живописний Бельбекський каньйон, і, минувши село Велике Садове, дістаємося останнього на сьогодні пункту відвідин. Це – скельний мис Куле-Бурун із живописними руїнами середньовічної фортеці Сюйрень (GPS координати: 44.6332991, 33.8344574), під стінами якої і радимо розбити табір. GPS координати найближчого водного джерела: 44.6296648, 33.8320112.   

fcf497d4e9877cacc2f74cef71fa8345_600x1000

Фото Бельбекського каньйону від Сергія Пирунова

Наступного ранку стежкою, що веде угору через Каралезьку долину, подолавши 6 кілометрів, наближаємося до славнозвісної столиці середньовічного князівства Феодоро – Мангупа – найбільшого середньовічного міста-фортеці Криму, що розкинулося на плато Мангуп-Кале на висоті 580 метрів над рівнем моря. Про колишню красу та славу Мангупа нині нагадують фрагменти потужних оборонних мурів та башт, котрі, на жаль, не змогли вберегти його від зруйнування, спустошення та занепаду. До речі, варто зазначити, що піднятися на плато Мангуп-Кале на своїх двох – справа далеко не з легких. Для тих, хто не може похвалитися великим фізичним потенціалом та витривалістю, радимо скористатися послугами перевізників, які з нетерпінням чекають на замовлення від туристів у приватному пансіонаті неподалік підніжжя плато. 

bdbac1f335e4db4ded780d5cde99f62a_600x1000

Фото Мангуп–Кале від Игорь Сидоренко

Характеристика маршруту

Область: АР Крим.

Загальна протяжність: 30 км.

Як добратися до відправної точки: їхати від залізничного вокзалу Бахчисарая автобусом у напрямку «Старосілля» до зупинки «Успенський монастир», звідти близько кілометра пішки.

Час проходження маршруту: три дні.Складність: складний.


Tweet

Коментарі (1):

Рейтинг: 0
Владимир, 08.02.2012 19:02

Эх..

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…