Iсторична зима чернiгiвських часiв, або Чернiгiв запрошує!

19.03.2012 16:03

Одноденний автомобільний маршрут до Чернiгова нікого не залишить байдужим. Всього 150 км. вiд Києва, 1 година і 40 хвилин, якщо їхати самостійно на маршрутці із станції метро "Лiсова" і ви попадаете в часи... початка формування давньоруського Чернiгова. 

Розпочнемо з Дитинця. Дитинець у Чернiговi – це центральна укрiплена частина мiста 7-13ст. 
Майбутне ядро Дитинця сформувалося в 7-8 ст. на мiсцi поселення 2- ї чвертi 1-го тис. н.е. Це пiдтверджують виявленi тут рештки будiвель 7-8 ст. з фрагментами грубих лiпних посудин, глиняних пряслиць тощо. У 10 ст. великий князь київський Володимир Святославович розгорнув масове будiвництво фортець – "градiв", Дитинець був реконструйований, розширений, зайняв усю пiвдено-захiдну дiлянку мису.

На поч.11 ст., коли чернiгiвським князем став йог осин Мстислав, Дитинець знову було розширено. На пагорбi на сходi вiд Подолу, при впадiннi р.Стрижня в р.Десну, закладено новий князiвський двiр iз Спаським собором. Зростає площа Дитинця. Вiн став головним полiтичним i релiгiйним ценром м. Чернiгова, "стольного града". Цю роль Дитинець виконував до навали орд Батия. У 11-12ст. на терiторiї зведено мурованi князiвськi тереми, Борисоглiбський собор, за мурованою брамою з надбрамною церквою засновано єпископський двiр. Дитинець був могутньою для того часу фортецею, оточеною глибоким ровом, високим земляним валом з дерев'яними стiнами i вежами. На мicцi Дитинця i Чернiгiвської фортецi пiсля 1845 було закладено Вал. Терiторiю очистили вiд решток старих будiвель, вирiвняли, спланували алеї, висадили дерева, але вони довго не приживалися. Вздож Валу на лафети встановили гармати 18-19 ст. Пiсля вiйни залишки споруд були вiдбудованi.

Чернігівська колегія або колегiум — одна з найстаріших середніх навчальних закладiв на Лiвобережнiй Україні.  

cdda6bf4c40361364de9c8ad6385e39f_600x1000

Фото

Заснована 1700р. на зразок Києво-Могилянського на основi Слов'янско-латинскої школи, що дiяла при архієпископськiй кафедрi з 1689р. Фундатором колегiї був педагог, церковний дiяч та український письменник Іоан Максимович. Дiяльними його помiчниками в цьому були Антонiй Стаховський, Iларiон Лежайський та Герман Кононович. Навчання спочатку продовжувалося 6, а згодом – 8 рокiв. У колегiумi викладали грамматику, латинську та грецьку мови, iсторiю, географiю, математику, фiлософiю. Бiднi студенти (кiлькiсть 250-300 чол.) жили в бурсi, для них видавали дрова i кiлька разiв на тиждень житний хлiб та крупи. Надалi колегiум було реорганiзовано на Чернiвську духовну семiнарiю. В колегiумi навчався Самойлович (справжне прiзвище Сушковський) Данило Самiйлович – український лiкар, основоположник вiтчизняної епiдемологiї. 

ed4115a816e1eec6342e31cac15af2c1_600x1000

Фото

Борiсоглiбський собор – збудований у серед. 12 ст. на терiторiї Дитинця мiж Валом i Спаським собором на залишках фундаменту кам'яної споруди 11 ст. Багаторазово перебудувався i вiдновлювався. У його стiнах - 6 нiш-аркасолiй для князiвських поховань. У соборi похований церковний дiяч 17 ст. Лазар Баранович.

f95d54f7decba05c43085d7e5c05b39a_600x1000

Фото

Спаський собор у Чернiговi – це один з найдавнiших храмiв Київської Русi.Закладений князем Мстиславом Володимировичем Хоробрим у центрi чернiговського Дитинця. Пiсля смертi князя 1036р. стiни, за лiтописом, було зведено на висоту вершника, що стоїть на конi. "Пiде Мстислав на лови, розболiвся i умре, i положища його в церквi Святого Спаса, його же бо сам заложи; бе бо в'здано еї при нiм височиною, яко на конi стояще досящи".

9c024e76fa2511518f94f8662a7870b0_600x1000

Фото

П'ятницька церква у Чернігові - це пам'ятка давньоруської архітектури. Споруджена в кін.12 - на поч.13 ст. на Черніговському посаді, біля торгу. Названа на честь покровительки торгівлі Параскеви П'ятниці. Сучасник "Слова о полку Ігоревім" - П'ятницький храм втілив народні ідеали, свідомість сили і духовної краси народу, його художні та естетичні погляди. При відвідування церкви, всі бажаючі можуть загадати бажання, доторкнувшись до "каменя бажань".

2640889e61065de84dc98833ff26321b_600x1000

Фото

 

Джерело: «Високий вал»

Автор: Наталія Орлова


Tweet

Коментарі (1):

Рейтинг: 0
Natalia Orlova, 29.08.2012 22:34

Маршрут на карте проложен неправильно....нужно исправить

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…