Яремче для не ледачих!

21.05.2012 09:29

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу». А потім усі повертаються до своїх міст і розповідають, як вони «Карпати підкорювали». Власне для бажаючих не тільки «боки відлежувати» -  одноденний маршрут навколо Яремчі, після якого вже можна буде без сорому говорити про покорення вершин. Для таких мандрівок не потрібно особливого спорядження, окрім хіба зручного взуття і хорошого прогнозу погоди. Далі - розповідь про  можливий одноденний маршрут, точніше, маршрут до гори Маковиця

Маковиця. Цю гору, висота якої складає 984, 5 метра у хорошу погоду помітно ще із села Дора. Вершина височіє над Яремче на сході. На верхівці лисої вершини встановлено високий хрест.

dc5b3bf119fc5b5da10c89de68324b6a_600x1000

З середини минулого століття, коли Яремче заходилися робити центром туризму та відпочинку, пішохідні маршрути на Маковицю стали одними з найпопулярніших. Підйом на вершину великих зусиль не потребує, а пейзажі, що відкриваються з неї викликають одне почуття - любов до Карпат. Зійти на вершину може і трирічний малюк, і людина похилого віку.

Розпочинаємо похід з фотографування біля мольфара, котрий незграбно обіймаючи, ніби запрошує до лісових нетрів. Піднявшись до ресторану «Гуцульщина» переходимо через шосе і занурюємось у тінь пралісу. Ледь примітна стежина досить стрімко віддаляє нас від шуму міста. Часто, кожну сотню метрів, зустрічаємо розпізнавальні знаки туристичного маршруту - дві білі одна зелена. Так промаркований цей туристичний маршрут. - “Дві білі одна зелена”. Цю фразу я ще згадаю. Але поки, що ми йдемо світлим чистим лісом. Гірський хребет шириною в півсотню метрів інколи звужується , інколи розширюється. Чудовий краєвид по ліву сторону не дає спокою фотокамері. Ніби синя сороконіжка, по рейках біжить приміський дизель-поїзд.

40706748

Повільно, неначе боячись, їде через міст над Прутом, а потім ховається в темінь тунелю. Пройшовши з добрячий кілометр ми виходимо з гущавини і по обидва боки обсервуємо неповторної краси краєвиди. Обабіч стежини, що ніби вуж звиваючись у різні боки видніються залишки окопів, німих свідків Другої Світової війни. Площадки артилерійських батарей, окопи, бліндажі часто зустрічаються на тутешніх туристичних маршрутах. В недалекому минулому діти і дорослі займались збиранням фронтових трофеїв. Сучасні молоді люди в своїй більшості навіть не здогадуються яку трагічну історії пам’ятають ці груди каміння, ледь примітні окопи.

Долаючи метри крутої стежки, проходячи кам’яними розсипами зауважуємо круглі заглибини в великих і менших каменях. Для чого це і хто зробив?

Щодо великих каменів то пояснення дуже просте. Заготовляючи будівельний камінь в розхід брали великі глиби. Майстер каміньщик розмічав на брилі потрібної форми майбутні цоклі. В певних місцях пробивались отвори. Потім з сухої твердої деревини витісувались потрібного розміру чопи (кілки-клини). Коли все було готово і кілки щільно вбиті, їх поливали водою. Розбухаючи вони кололи кам’яну брилу як скло. Отвори в невеликих плоских каменях, що розташовані попри дорогу і поряд з окопами слугували для збору питної дощової  води. Коли і ким зроблені сказати важко, але старанність майстрів каменотесів увіковічена назавжди.

f9c8187832be2d1cf71c078120d4b584_600x1000

Проходячи густі смерекові зарості бачимо кольоровий вказівник “Гора Маковиця”. Слідуючи за ним, доходимо до орієнтиру котрим є ретрансляційна вежа. Територія навколо ретранслятора огороджена, але при потребі можна догукатись чергового механіка або подзвонити в дзвоник на воротах. До речі, часто подорожні просять у чергових води, притулку і в супротив інструкцій таки перечікують негоду в тісному приміщенні лісової хатини.

36b577eab4814379ff3c49a901f635ae_600x1000

Оминувши ретранслятор, за якихось дві сотні метрів, виринаємо з лісових хащ на простору полонину, що тягнеться до самої вершини гори. Куди не кинь оком неосяжний обрій і гори-гори-гори. Цю ділянку потрібно розглянути не тільки як красиву частину маршруту, а і місце з дуже потужною енергетикою. Під тим місцем де проходить туристична стежина розташовані два величезні геологічні розломи. Взаємне близьке їхнє розташування спричиняє появу дивних явищ, котрі називають «БЛУД». Блуд – це сила, що може заволодіти свідомістю людини і потягнути його в гущавину, завести за багато кілометрів в інше місце. В підтвердження сказаному чисельні розповіді місцевих та туристів, що стали жертвою лісової Сили. Знайомий з рятувальної команди розповів про трьох дівчат, що серед білої днини заблукали на рівній стежці, тоді вони по мобільному волали допомогти і все повторювали, що бачили хрест і Діву Марію, а на деревах дві білі і одну зелену смугу. В супротив блуду на тому місці встановили скульптура Діви Марії та Ангеликів, але як бачите Блуд має велику силу.

e1ea068a92926ea68a8ddb74b8241087_600x1000

До слова кажучи, Маковиця означає капище, місце жертвоприношеня. Можливо це ще є одним з пояснень загадкових випадків. Оминувши Березовий Хрест (Березові хрести встановлювали на місцях поховання воїнів УПА. Не путати з партизанами-ковпаківцями) і Діву Марію, милуючись неповторними красотами, крок за кроком, з невеликими зупинками підіймаємось на вершину, звідки видно Говерлу, Хом’як, інші гірські вершини в радіусі 30 км.

f0774cd508bcab0edebf577115380f55_600x1000

Відпочивши під  величезним залізним хрестом спрямовуємось в зворотній путь. Слизька псянка (трава) підступно стелиться і падаючи ми щиро сміємося з своєї необережності. Перед лісом (праворуч, не доходячи ретранслятора) добре видимою стежкою йдемо вниз, пізніше попри хати, через екзотичний підвісний місток сходимо до центральної вулиці Яремче, неподалік місцевої школи. Магазинчик з екзотичною назвою «Околиця» ощасливлює спраглі вуста холодною мінералкою. І вже далі, нога за ногою, ми вимучені, але щасливі поволі йдемо до готелю, де на нас вже чекає вечеря, душ, демонстрація фото і ніжно-м’яка постіль. Ми по своєму задоволені і в черговий раз переконалися, що краще гір є тільки наші Карпатські гори.

 

Характеристика маршруту

Область: Івано-Франківська

Загальна протяжність: 15-20 км.

Автор: Віра Рудницька

Джерело: news.if.ua


Tweet

Коментарів немає

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…