Чотири музеї та один театр

21.05.2012 09:42

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового міста Проскурова", і які можливо відвідати у ході пішої прогулянки протягом одного дня. А водночас пройти пішки з кінця у кінець усю історичну територію давнього містечка, яке розчинилося у сучасному обласному центрі.

Сьогоднішній Хмельницький за територією та кількістю мешканців у 6-7 разів переважає давній Проскурів, яким той був до середини ХХ століття. У спадок від того часу місту залишилися вулиці центральної частини, одна з яких, вулиця Проскурівська (а раніше вона ж - Олександрівська, імені 25-го Жовтня та імені Леніна) буде прямим і простим шляхом нашої подорожі.

Розпочнеться вона з музею-студії фотомистецтва - незвичайного музею, подібний якому навряд чи знайдеться у інших містах України. Знаходиться музей-студія фотомистецтва за адресою Проскурівська, 56, у будівлі початку ХХ століття. У цьому оригінальному триповерховому будинку стилю модерн, що знаходився колись на околиці, а тепер у самісінькому центрі, знаходився готель "Континенталь", який вважався кращим із багатьох готелів Проскурова. Після революції будинок передали НКВД, у повоєнний час - КДБ, а пізніше для розміщення різноманітних установ. Музей фотомистецтва було відкрито у 2010 році. Основу його експозиції склала унікальна колекція фотографічної техніки, яку зібрав хмельницький фотохудожник Костянтин Жданов.

3f289aba7a3a7f80fcb3a1db369f9e57_600x1000

Музей-студія фотографії, вул. Проскурівська, 56. 49°25'17,53"N, 26°59'24,84"E

У ній представлено більшість моделей фотоапаратів виробництва СРСР, чимало дореволюційних та зарубіжних зразків. Кількість таких експонатів нині сягає понад 400. У виставковому залі музею, змінюючи одна одну, безперервно відбуваються виставки робіт фотомайстрів з різних міст України. Також при музеї працює дитяча студія, у якій юні хмельничани вивчають основи фотографічної майстерності. Музей-студія фотомистецтва працює з 10 до 18 години, вихідні - неділя, понеділок.

Після знайомства з унікальним осередком фотографічної майстерності, виходимо на головну вулицю і прямуємо нею до Хмельницького обласного художнього музею, який знаходиться за адресою Проскурівська, 47. Будівля Південно-Російського промислового банку початку ХХ століття, є оригінальною - і водночас досить характерною для тогочасного Проскурова. Стиль, у якому її споруджено, подекуди називають "цегляний модерн" - архітектурний напрямок, який не намагався приховувати матеріал кладки стін, а навпаки підкреслював її декоративність. Саме такою - цегляною, двоповерховою, оздобленою цегляним декором була значна частина заможних будинків повітового Проскурова.

f65fe806355d626349e3e8121c5c1f4f_600x1000

Хмельницький обласний художній музей, вул. Проскурівська, 47. 49°25'22,63"N, 26°59'15,29"E

А зараз зайдемо до музею. У складі його постійної експозиції - близько 100 робіт сучасних українських митців. Серед них - живопис, кераміка, дерев'яна пластика та ін. Окрему частину музейного зібрання становить колекція творів лауреата Державної премії СРСР художника Г. С. Верейського (1886-1962), який народився у Проскурові. Крім постійної експозиції, у художньому музеї діє виставковий зал та художня крамниця. Музей відкритий для відвідувачів з понеділка по суботу, з 9 до 18 години.

Завершивши огляд, знов прямуємо головною вулицею міста Хмельницького, яка починаючи з наступного кварталу є пішохідною. Наша наступна мета - Проскурівська, 30, музей історії міста Хмельницького. Він також знаходиться у колишній будівлі банку - але вже радянських часів, кінця 1960-х років. Бетон, скло, простір і світло - ось відмінні риси архітектури нового Хмельницького, який поглинув собою залишки патріархального Проскурова. Але саме у такій споруді, зрештою, розташувався музей, який не дає милій старовині поринути у безвість.

18d6d4af59c28be5b72b6e3fd776db9a_600x1000

Музей історії міста Хмельницького, вул. Проскурівська, 30. 49°25'26,99"N, 26°59'04,46"E

У залах музею експонати розповідають про те, як з маленького села Плоскирівці за 580 років виросло велике місто, адміністративний і промисловий центр Хмельницької області, про сучасне життя хмельничан. Окрім історичних, у цьому музеї проводяться також художні виставки місцевих митців. Цікавинкою музею є колекція місцевої фалеристики - тобто значків, нагрудних знаків та нагород, пов'язаних з містом. Деякі експонати можна побачити лише тут, в жодній іншій колекції їх немає. В музеї також є сувенірна крамничка, де можна придбати симпатичні дрібнички на згадку про Хмельницький.

Прямуємо далі цим кварталом та відходимо від Проскурівської на декілька кроків. Зовсім неподалік, на вулиці Проскурівського підпілля, 34, у будівлі колишнього ілюзіону "Оаза" знаходиться незвичайний театр: Хмельницький муніципальний монотеатр "Кут", керівником і актором якого є заслужений артист України Володимир Смотритель.

09d6a7eee7e03490072960c55b70b513_600x1000

Монотеатр «Кут», вул. Проскурівського підпілля, 34. 49°25'32,20"N, 26°59'00,44"E

Якщо завітаєте сюди у вечірній час - отримаєте задоволення від однієї з непересічних моновистав - трагікомічної "Акомпаніатор", драматичної "Поет і кат", химерної "Гоголь з Google", сатиричної "Сало в шоколаді" чи філософської "Магія душі"... А, крім вистав, вас запрошує на філіжанку кави книгарня-кав'ярня "Кут", яка є улюбленим місцем зустрічей інтелектуальної та неформальної молоді, краєзнавців, шанувальників гри "Мафія", місцем проведення концертів-"квартирників" та нічних переглядів шедеврів світового кіно.

А поки, в очікуванні театрально-інтелектуального вечора, завершимо огляд хмельницьких музеїв відвідуванням обласного краєзнавчого музею, що на вулиці Подільській, 12. Його упізнаєте за двома чавунними гарматами при вході та уламком кам'яного межового знаку химерної "Миньковецької держави", яку у XVIII столітті влаштував у своїх подільських володіннях дивакуватий граф Ігнаций Сцибор-Мархоцький.

cfee7f5639cb9f4b063471e75769ae3a_600x1000

Фрагмент межового знаку «Миньковецької держави», вул. Подільська, 12. 49°25'36,90"N, 26°58'38,10"E

Цей музей є найстарішим у місті (заснований у 1929 році) і має чимало цікавих колекцій - зокрема, велику колекцію вогнепальної зброї ХХ століття. Працює музей з 8 до 17 години, у суботу з 9 до 16 години, вихідний - понеділок.

Характеристика маршруту:

Загальна протяжність: 1,2 км

Час проходження: 3-3,5 години

Як дістатися до відправної точки: Від залізничного вокзалу тролейбусами №7, 7А до зупинки "Музей Проскурівського підпілля", тролейбусом №9 до зупинки "Центральний універмаг".

Складність: легкий

Автор: Борис Бужко
Джерело: «Проскурів»


Tweet

Коментарів немає

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…