Iсторична зима чернiгiвських часiв, або Чернiгiв запрошує!
Одноденний автомобільний маршрут до Чернiгова нікого не залишить байдужим. Всього 150 км. вiд Києва, 1 година і 40 хвилин, якщо їхати самостійно на маршрутці із станції метро "Лiсова" і ви попадаете в часи... початка формування давньоруського Чернiгова.
Розпочнемо з Дитинця. Дитинець у Чернiговi – це центральна укрiплена частина мiста 7-13ст.
Майбутне ядро Дитинця сформувалося в 7-8 ст. на мiсцi поселення 2- ї чвертi 1-го тис. н.е. Це пiдтверджують виявленi тут рештки будiвель 7-8 ст. з фрагментами грубих лiпних посудин, глиняних пряслиць тощо. У 10 ст. великий князь київський Володимир Святославович розгорнув масове будiвництво фортець – "градiв", Дитинець був реконструйований, розширений, зайняв усю пiвдено-захiдну дiлянку мису.
На поч.11 ст., коли чернiгiвським князем став йог осин Мстислав, Дитинець знову було розширено. На пагорбi на сходi вiд Подолу, при впадiннi р.Стрижня в р.Десну, закладено новий князiвський двiр iз Спаським собором. Зростає площа Дитинця. Вiн став головним полiтичним i релiгiйним ценром м. Чернiгова, "стольного града". Цю роль Дитинець виконував до навали орд Батия. У 11-12ст. на терiторiї зведено мурованi князiвськi тереми, Борисоглiбський собор, за мурованою брамою з надбрамною церквою засновано єпископський двiр. Дитинець був могутньою для того часу фортецею, оточеною глибоким ровом, високим земляним валом з дерев'яними стiнами i вежами. На мicцi Дитинця i Чернiгiвської фортецi пiсля 1845 було закладено Вал. Терiторiю очистили вiд решток старих будiвель, вирiвняли, спланували алеї, висадили дерева, але вони довго не приживалися. Вздож Валу на лафети встановили гармати 18-19 ст. Пiсля вiйни залишки споруд були вiдбудованi.
Чернігівська колегія або колегiум — одна з найстаріших середніх навчальних закладiв на Лiвобережнiй Україні.
Заснована 1700р. на зразок Києво-Могилянського на основi Слов'янско-латинскої школи, що дiяла при архієпископськiй кафедрi з 1689р. Фундатором колегiї був педагог, церковний дiяч та український письменник Іоан Максимович. Дiяльними його помiчниками в цьому були Антонiй Стаховський, Iларiон Лежайський та Герман Кононович. Навчання спочатку продовжувалося 6, а згодом – 8 рокiв. У колегiумi викладали грамматику, латинську та грецьку мови, iсторiю, географiю, математику, фiлософiю. Бiднi студенти (кiлькiсть 250-300 чол.) жили в бурсi, для них видавали дрова i кiлька разiв на тиждень житний хлiб та крупи. Надалi колегiум було реорганiзовано на Чернiвську духовну семiнарiю. В колегiумi навчався Самойлович (справжне прiзвище Сушковський) Данило Самiйлович – український лiкар, основоположник вiтчизняної епiдемологiї.
Борiсоглiбський собор – збудований у серед. 12 ст. на терiторiї Дитинця мiж Валом i Спаським собором на залишках фундаменту кам'яної споруди 11 ст. Багаторазово перебудувався i вiдновлювався. У його стiнах - 6 нiш-аркасолiй для князiвських поховань. У соборi похований церковний дiяч 17 ст. Лазар Баранович.
Спаський собор у Чернiговi – це один з найдавнiших храмiв Київської Русi.Закладений князем Мстиславом Володимировичем Хоробрим у центрi чернiговського Дитинця. Пiсля смертi князя 1036р. стiни, за лiтописом, було зведено на висоту вершника, що стоїть на конi. "Пiде Мстислав на лови, розболiвся i умре, i положища його в церквi Святого Спаса, його же бо сам заложи; бе бо в'здано еї при нiм височиною, яко на конi стояще досящи".
П'ятницька церква у Чернігові - це пам'ятка давньоруської архітектури. Споруджена в кін.12 - на поч.13 ст. на Черніговському посаді, біля торгу. Названа на честь покровительки торгівлі Параскеви П'ятниці. Сучасник "Слова о полку Ігоревім" - П'ятницький храм втілив народні ідеали, свідомість сили і духовної краси народу, його художні та естетичні погляди. При відвідування церкви, всі бажаючі можуть загадати бажання, доторкнувшись до "каменя бажань".
Джерело: «Високий вал»
Автор: Наталія Орлова
Коментарі (1):
Маршрут на карте проложен неправильно....нужно исправить