Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

20.05.2012 14:35

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький, місто, назване на честь великого гетьмана. Менш відомий загалу Проскурів - і молодь, що приїздить у гості до Хмельницького, часом запитує "А Проскурів - це хто?" Та це ж споконвічна назва міста Хмельницького - саме та, яку місто мало до перейменування у 1954 році.Що пов'язує Богдана Хмельницького, видатного провідника національно-визвольної боротьби українців, з колись невеличким подільським містечком і які є тут пам'ятки, пов'язані з його іменем? Розповімо про це у ході екскурсії містом.

22cc6bbee40413040e01e327041d4c96_600x1000

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на Привокзальній площі. 49°25'01,40"N, 27°00'36,61"E

Розпочнемо її на Привокзальній площі, посеред якої на постаменті зустрічає і проводжає пасажирів пам'ятник Богдану Хмельницькому, встановлений у 1955 році - тобто невдовзі після перейменування, яке сталося 16 січня 1954 року на честь 300-річчя укладеної гетьманом Переяславської угоди (яку тоді називали братерським возз'єднанням України з Росією). У глибині радянських архівів залишилася похованою таємниця: чому саме Проскурову випала така честь - бути перейменованим з цієї нагоди. Сам Богдан Хмельницький, вочевидь, у Проскурові ніколи не бував. Втім, на сучасній Хмельниччині точилася запекла військова боротьба загонів Хмельницького з королівськими польськими військами, яка захопила й населення Проскурова. Між іншим, у знаменитому романі Генрика Сенкевича "Вогнем і мечем", дія якого відбувається у ті часи, Проскурів згадується шість разів. Населення подільського містечка було захоплене цим воєнним виром - так само, як і ще не один раз у наступні століття. Але сам Богдан Хмельницький вперше оселився тут саме у цій скульптурній подобі.Від вокзалу йдемо головною вулицею міста, - Проскурівською, - яка сполучає вокзал з історичним центром міста. По праву сторону - давні триповерхові казарми (1935-1936 рік). Зараз тут знаходиться Національна Академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького - військовий навчальний заклад, відзначений гетьманським іменем. На його території знаходиться погруддя Хмельницького - другий пам'ятник гетьману на нашому маршруті. А скільки їх всього у місті Хмельницькому? Чотири! Ще один ми побачимо згодом.

8d4e6dfa2eff3c607326222fed67e477_600x1000

Національна Академія Державної прикордонної служби ім. Богдана Хмельницького. 49°25'05,67"N, 27°00'20,13"E

34e1fc5fc6f20728fbe87f9012a17098_600x1000

Ось і протилежний кінець Проскурівської. Звідси вона бере свій початок, і саме сюди, до історичного центру, сходяться головні міські магістралі. Найпримітніша тут - двоповерхова будівля з високою, стрункою вежею та годинником. Її подекуди називають "проскурівською ратушею", "пам'яткою ХІХ століття". Але насправді ця будівля, у якій зараз знаходиться дитячий кінотеатр "Планета", не що інше, як колишнє пожежне депо. Який стосунок воно має до Богдана Хмельницького у нашому місті? Його будівництво було закінчено у тому ж таки 1954 році, тобто ця неповторна споруда є ровесницею імені Хмельницького у нашому місті. І недаремно, мабуть, саме цю вежу вважають неофіційним символом міста: і розташування у самому міському серці, і дата спорудження мають з назвою міста незримий зв'язок.

86269ecf257ad427f5fd1598fade2301_600x1000

Кінотеатр «Планета». 49°25'36,86"N, 26°58'52,19"E

Посеред площі перед "Планетою" на високій щоглі майорить Державний прапор України - держави, фундамент незалежності якої закладали наші предки під проводом Богдана Хмельницького. Місце також символічне завдяки дивовижному збігу: у 1950-х роках саме тут (плюс-мінус кілька метрів) стояв пам'ятник "батькові усіх народів" Йосипу Сталіну. За часів його правління за одну лише вголос сказану думку про українську державу можна було розплатитися свободою або життям - точнісінько, як і у ті часи, коли Хмельницький організував повстання проти польського панування.

e92fcabdbcd6603a82332f4113434c7a_600x1000

Державний прапор України на місці, де колись стояв пам'ятник Сталіну. 49°25'35,57"N, 26°58'51,70"E

Звідси вулицею Соборною підіймаємося до майдану Незалежності та вулиці Гагаріна, колишньої Старобульварної. На початку ХХ століття тут була міська околиця, де мешкали заможні проскурівчани - а нині це адміністративний центр міста. Затишним бульваром простуємо до наступного пам'ятника Богданові Хмельницькому - першій та єдиній "кінній" скульптурі у місті. Цікаво, що цей пам'ятник виготовили наприкінці 1980-х років і встановили до 500-річчя міста, але перед тим кілька років визначали для нього місце. І встановили бронзову фігуру Хмельницького на коні, в решті решт, там, де століття тому була... Кінна площа - проскурівський ринок, де торгували кіньми.

530c3d128c9b4a90a46bdbc750fe5983_600x1000

Пам'ятник Богдану Хмельницькому на вулиці Гагаріна. 49°25'08,23"N, 26°58'36,43"E

Пригадується епізод із згаданого вище роману "Вогнем і мечем", коли один з героїв, пан Заглоба, насмерть перелякався, зустрівши у Проскурові на ринку свого заклятого ворога, козацького полковника Богуна. Чи можливо уявити цю зустріч на кінному ринку? Аж ніяк. За часів Богдана Хмельницького Проскурів був ще менший і не сягав цього місця. Не факт і перебування Богуна у наших краях, яке є швидше літературним вимислом автора. Але фактом є те, що під час визвольної війни 1648-1654 років під проводом Хмельницького Проскурів не раз переходив з рук в руки, а відтак залишив слід в історії та белетристиці.

Протяжність маршруту: 3,5 км

Час проходження: 1,5-2 години

Складність маршруту: легкий

Сезонність: всесезонний

Автор: Борис Бужко





 

 


Tweet

Коментарів немає

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…