Знайомимося з пам’ятниками Полтави

28.05.2012 02:05

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві встановлені пам’ятники, на подорож якими ми вас запрошуємо 

Монумент Слави  

1

Фото від Світлани

Адреса: м. Полтава, вул. Жовтнева, Корпусний парк.

Розпочинаємо подорож на вулиці Жовтневій – центральній вулиці Полтави.

Монумент знаходиться на місці, де наступного дня після Полтавської битви Полтава зустрічала Петра І  в  супроводі генералітету та гренадерської роти гвардійського полку. Відкрили монумент  27 червня 1811 р. на Круглій площі. Збудований він за проектом архітектора Тома де Томона. 

Монумент Слави — це чавунна колона висотою 11м і діаметром до двох метрів. На ній три вінка з лаврового, дубового та пальмового листя. Вони символізують сум за загиблими та велич перемоги. Колона встановлена на постаменті з полірованого лабрадориту. З гранітного уступчастого постаменту в усі боки виставлені назовні жерла 18 чавунних гармат. Вінчає колону позолочений бронзовий орел (розмах його крил 3 м), який несе в  дзьобі лавровий вінок. Він повернений в бік поля Полтавської битви. Загальна висота монументу біля 17 м. Монумент замикає перспективу восьми вулиць міста, утворює довершений ансамбль.

Монумент Слави — символ міста Полтави і його окраса.

Далі прямуємо вулицею Жовтневою до пам’ятного знаку Марусі Чурай, перехід займе 10 хвилин.

Пам’ятний знак Марусі Чурай

Адреса: м. Полтава, вул. Гоголя, 23, площа біля театру ім. М. В. Гоголя.

У 2006 році скульптура Марусі Чурай прикрасила площу біля Полтавського обласного академічного музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя. Її автори - викладачі кафедри образотворчого мистецтва Полтавського національного технічного університету Д. А. Коршунов і В. П. Голуб.

І, напевно, скульптурний образ Марусі Чурай - це пам'ятник ще й самій українській пісні - то дзвінкій, залихвацькій, завзятій, то тихій, протяжній, ліричній, то задумливій та сумній.

«Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці », «Реве та стогне Дніпр широкий», «Рушничок», «Пане полковнику мій чорноокій» - ці та багато інших пісень стали невід'ємною частиною життя нашого народу, його душі і його сподівань.

Далі прямуємо до пам’ятнику І. П. Котляревському.

Пам’ятник І. П. Котляревському

2

Фото від Світлани

Адреса: м. Полтава,  перехрестя вулиць Котляревського та Леніна.

В Полтаві жив і творив класик нової української літератури І.П. Котляревський (1769-1838).  В кінці XIX століття прогресивні громадяни України порушили питання про відзначення сторіччя з дня виходу «Енеїди» Котляревського та про спорудження з цієї нагоди пам`ятника письменнику. Лише через десять років царський уряд дозволив збирати кошти на пам`ятник, і тільки в Полтавській губернії. Кошти надходили від простих людей і від діячів з інших міст України та Росії. Було зібрано 12 тисяч карбованців. Вісім років місцева влада вирішувала питання відносно місця розташування пам’ятника. Відкриття пам`ятника відбулося 30 серпня 1903 року. У цей день у Полтаві зібралися посланці з усієї України, відомі діячі культури Леся Українка, М. Коцюбинський, М.Старицький, П. Мирний, В.Стефаник, В.Самійленко, О. Пчілка. Почесною гостею свята була 111-річна Варвара Лелечиха. В молоді роки вона працювала служницею в  І. Котляревського і потім через усе своє довге життя пронесла про нього теплі спогади.

Уряд заборонив виголошувати промови українською мовою, але вона звучала на мітингу. До підніжжя пам`ятника було покладено більше 30 вінків. Відкриття стало святом української культури.

Пам`ятник Котляревському — це великий п`єдестал, на якому встановлено бронзове погруддя письменника. В нижній частині п`єдесталу — три бронзові горельєфи із зображенням головних героїв «Наталки Полтавки», «Енеїди», «Москаля-чарівника». На  пам`ятнику — дати життя письменника, слова з «Наталки Полтавки» та рядки з вірша Шевченка «На вічну пам`ять Котляревсько-му». Бюст і горельєфи полтавський скульптор Л. Позен виготовив безкоштовно як особистий внесок. Скульптор працював більше шести років. Висота пам`ятника 5,7 метра. Монумент є шедевром українського скульптурного мистецтва.

У двох хвилинах від пам’ятника, на наступному перехресті встановлений пам’ятник іншій видатній особистості, з ім’ям якої пов’язана історія Полтави – Миколі Гоголю.  


Пам’ятник М. В. Гоголю 

3

Фото від Світлани

Адреса: м. Полтава, перехрестя вулиць Гоголя та Леніна.

Видатний письменник М.В. Гоголь (1809-1852) народився на Полтавщині в селі Великі Сорочинці. Три роки він навчався в Полтаві в Повітовому училищі. А коли жив у Петербурзі, багато разів приїжджав до матері та сестри в родовий маєток Яновщину. Під час літнього відпочинку описував чарівну Диканьку, миргородських поміщиків. Так з`явилися на світ геніальні твори: «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Тарас Бульба», «Ніч перед Різдвом», «Утоплена», «Миргород», «Ревізор», «Мертві душі».

До 100-річчя з дня народження письменника було вирішено спорудити пам`ятник на добровільні внески. Та  у зв`язку з першою світовою війною влада наказала припинити збирання коштів.

Проект пам`ятника М.В.Гоголю створив Л.В. Позен безкоштовно і у 1915 р. подарував місту. Це була бронзова скульптура письменника. Майже два десятиліття вона пролежала на одному із складів. Лише у 1934 р. при святкуванні 125-річчя з дня народження письменника пам`ятник було встановлено. Славний син полтавської землі знайшов гідне місце на одному з кращих бульварів Полтави. Висота пам`ятника 3,5 м. Бронзова скульптура письменника встановлена на високому постаменті, в правій його руці — олівець, в  лівій — записна книжка, на плечі плащ-крилатка. Пам`ятник розташований недалеко від театру, що носить ім`я Гоголя.

До 150-річчя від дня народження було проведено його реконструкцію: поліпшено архітектурні форми, п`єдестал та встановлено бронзову дошку з написом «М. В. Гоголь. 1809-1852».

Крізь усе життя проніс письменник велику любов до рідного краю, до Полтавщини. І сміється великий гуморист по сьогодні, бо навіть і день народження у нього 1 квітня.

Тепер прямуємо по вулиці Леніна до Петровського парку.

Пам’ятник Т. Г. Шевченку

4

Фото від Світлани

Адреса: м. Полтава, Петровський парк, перехрестя вулиць Леніна та Конституції.

12 березня 1926 року у Полтаві, напроти краєзнавчого музею було встановлено пам`ятник Тарасу Шевченко — всесвітньо відомому поету та художнику.

Споруджений за проектом українського скульптора, уродженця Полтавщини І. Кавалерідзе, у стилі кубізму, пам`ятник виконано з залізобетону. Великий п`єдестал — нагромадження площин, над якими виростає постать поета. У фігурі Шевченка — суворий лаконізм, що створює образ сильний і мудрий. На постаменті напис: «Т. Г. Шевченко». Під ним рядок з «Заповіту» — «...І вражою злою кров’ю волю окропіте».

Шевченко вперше приїздив на Полтавщину літом 1843 р., потім в 1845-47 р.р. і у 1859 р. На Полтавщині він написав деякі твори: «Єретик», «Сліпа», вірші «Не завидуй багатому», «Не женися на багатій», створив декілька малюнків, портретів. У 1845 р. Шевченко жив у Полтаві. Свої враження він втілив у повісті «Близнюки». В Полтаві він також малював садибу І. Котляревського та Хрестовоздвиженський монастир.

Звертаємо на першотравневий провулок та прямуємо до пам’ятника захисникам Полтави.

Пам’ятник захисникам Полтави (О. С. Келіну)

Адреса: Розташований на розі Першотравневого проспекту, вулиць Шевченка та Садової.

Пам’ятник славним захисникам Полтави і доблесному коменданту фортеці полковнику О. Келіну розташований на Першотравневому проспекті, на тому місці, де колись проходила кріпосна стіна і знаходилися Мазурівські ворота. Саме тут відбувалися бої 21-22 червня 1709 р.

Цей пам’ятник було відкрито до 200-річчя Полтавської битви — 27 червня 1909 р. Автори: скульптор А. Обер і архітектор О. Більдермінг. Бронзова фігура лева символізує героїзм захисників Полтави. Пам`ятник являє собою композицію з гранітного кубу і прямокутної призми на ньому, покладених на основу з трьох східців. Висота пам’ятника — 8,8 м. На вершині пам’ятника раніше був орел, але його зняли в роки громадянської війни.

На бронзовій дошці напис «Доблестному коменданту Полтавы полковнику Келину и славным защитникам города в 1709 году». В верхній частині обеліска — зображення старовинного герба Полтави. Також на бронзовій дошці написано дані про оборону фортеці. За організацію оборони Полтави О. Келін отримав звання генерал-майора.

В роки окупації були вивезені до Німеччини бронзова фігура лева, герб, дошки. Пам’ятник було знов відновлено в 1947-1949 рр.,усі деталі були заново відлиті і встановлені.

Існує таке повір’я, яким користуються мешканці та гості міста: потрібно хоча б хвилину потриматися за хвіст лева і одночасно за пащу, тоді задумане здійсниться.

Автор: Віталій Зотов


Tweet

Коментарів немає

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…