ТОП-10 найоригінальніших скульптур країни
Бурхлива суміш гострого розуму з гарним почуття гумору завжди не тільки рятувала українців в біді, а й «надихала» на нестандартні творіння.
Приборкати українську фантазію не під силу нікому. Часом навіть самим українцям. А надто за останні два десятиліття – вільних від усіляких табу та заборон.
Тому й не дивно, що за цей час в різних куточках України з’явилося чимало вкрай оригінальних скульптур. Часто, саме вони стають улюбленцями містян і туристів.
Важко було з усього різноманіття відібрали ТОП-10, але ми спробували.
Цей фрукт у місті увіковічили невипадково. Саме він на початку ХІХ століття врятував місто від занепаду. Тоді новоспечений імператор Павло І не встояв перед 3 000 апельсинів, які надіслали йому одесити в знак поваги та милості, – та видав кредит на розвиток міста. Власне, ця історія й відображена в сюжеті скульптури: в одній з дольок фрукту імператор Павло зачаровано роздивляється цитрусовий подарунок з Південної пальміри.
Кажуть, воно дуже зручне. Але засидітися в ньому вам точно не вдасться. Зазвичай, до скульптури, яка знаходиться на Приморській площі, вишиковується черга бажаючих загадати бажання. Особливо, в курортний сезон.
Поза тим, місцеві якось підрахували, що бажання, загадані у кріслі, збуваються через 80 днів.
І знову крісло, чи то стілець. «12-ий». Ця скульптура є подякою одеситів геніальним авторам першого радянського бестселеру «12-стільців» Ільфу та Петрову. Власне, це і зазначено під нею.
Композицію встановили на Дерибасівській ще у 1999 році. Між тим, цьогоріч стільцю довелося замінити ніжки та дещо відреставрувати спинку. Усе через неабияку популярність скульптури, на якій з моменту встановлення, підрахували в місті, посиділо близько 4 мільйонів людей.
Славнозвісний герой Ярослава Гашека сидить усміхнений за столиком у самісінькому центрі Львова, на проспекті свободи. У одній руці в нього кружка, в іншій – люлька. Будете поруч – не змарнуйте нагоди посидіти за одним столиком з улюбленим героєм.
До речі, до 90-річчя описаних Гашеком подій у місті започаткували туристичний маршрут «Слідами бравого вояка Швейка», який тягнеться від кордону з Польщею аж до Сокаля, де власне героя і схопили.
Поруч з ними мимоволі починаєш наспівувати дитячу пісеньку про день народження. Але в Кременчузі вирішили увіковічити не тільки цих героїв дитинства. У компанії з Крокодилом Геною та Чебурашкою гарний настрій вам подарують також Барон Мюнгаузен, Білосніжка та Кіт у чоботях.
Уся компанія «розкидана» по Альпійській гірці, що неподалік річного вокзалу.
Ось і ще один герой з дитячого мультику. Його можна знайти у невеличкому скверику на перехресті вулиць Золотоворітської, Рейтарської та Георгіївського провулку. Замріяний їжак сидить на дереві, вдивляючись у далечінь з милою хустинкою в руках. Скульптура виконана у авангардному стилі за допомогою сітки та шурупів. Але у таких випадках дії принцип: краще один раз побачити, ніж сто разів почути.
Триколісний велосипед також навіює спогади про дитинство. Його викували просто неба на традиційному місцевому святі ковалів у 2009 році, й відразу ж встановили на реконструйованій Турецькій площі. Щоб сісти на велосипед треба добряче постаратися, але воно того варте.
Хоча так його здебільшого називають саме приїжджі. Місцеві ж кличуть – Берталон-бачі. Це тому, що скульптура є збільшеною копією справжнього сажотруса Берталона Товта, який вже понад 50 років чистить комини містян. Він особисто був присутній на відкритті пам’ятника у 2010 році, і кожен міг переконатися у ідентичності героїв. Єдине, чого не вистачає, зауважують мукачівці, так це велосипеда, на якому постійно їздить на «спецзавдання» пан Берталон. Що ж, зате поруч зі скульптурою Сажотруса є кіт. Саме його та ґудзики бронзового коминяра труть усі на щастя.
Скульптура на честь австрійського письменника та знавця людської психіки Леопо́льда фон Захер-Мазоха з’явилася у Львові не випадково. Мало-хто знає, що ця неоднозначна особистість народилася саме у місті Лева.
Пікантності й, водночас, дотепності скульптурі додає те, що можна намацати, зануривши руку в праву кишеню львівського Мазоха. Що там? З’їздьте Мерщій до Львова – і дізнаєтесь.
Всього 30 см заввишки та вагою 4 кг ця скульптура є не тільки діючим та першим закарпатським маяком, а й найменшою Статуєю Свободи у світі. Її відкрили цьогоріч, у липні. Спитаєте: якщо є маяк, то чи є закарпатський флот? Звичайно, що є. Вже два роки поспіль в Ужгороді проходить регата: сплав Ужем на саморобних човнах, здебільшого з шин, надувних матраців, пластикових пляшок, дощок і т.д. Після дебютного запливу в 2009 році на адресу організаторів навіть надійшов погрозливий лист від Укррічфлоту з вимогою пояснити діяльність закарпатської флотилії. Що ж, цю історію в Ужгороді розповідають вже як анекдот з життя.
Яка з цих скульптур або якась інша, на вашу думку, могла б претендувати на звання найоригінальнішої? Голосуйте в коментарях або в профілях до фото.
Коментарі (6):
А чому до рейтингу не потрапила жодна скульптура з Донецька?
Ніколи не пізно додати) Ви завантажили фото скульптур з Донецька? Давайте лінк
половина скульптур мені не знайома - дякую за топ-10.
голосую за одеській стілець (бо сама на ньому сиділа), 3х-колісний велосипед - по ковалі зараз дуже рідко тішать своїми творами, сажотруса - на моїй пам.яті це дуже рідко коли пам.ятники при житті ставили і маленький маяк - бо він унікальний )
Мені із цих всіх скульптур найбільше подобається “Їжак в тумані”. Бачила на власні очі! Дуже мила скульптура, пройти повз неї неможливо)) В Києві, на мою думку, є ще багато скульптур, які гідні уваги. Це й пам’ятник закоханим ліхтарям на Майдані Незалежності, пам’ятник Городецькому та чого тільки варта сама “Пейзажна алея”?)))
В Тернополе есть много забавных скульптур, например памятник Невидимке и Водопроводчику, а моя самая любимая в Киеве, это Кот возле Золотых Ворот.
К стати, Памятник Галушке в Полтаве зря обошли стороной.