Історії трьох монастирів

17.01.2012 11:54

Починаючи з хрещення Русі в далекому 988 році, українці завжди вирізнялися щирістю у християнській вірі. Тому вважали за обов’язок зводити церкви та монастирі, де шукали порозуміння з собою та Богом. 

Чимало храмів на території України має дуже давню та унікальну історію. Ми розповімо про три з них – два католицькі та один православний.  Не дивуйтеся, що після прочитання статті вам захочеться їх відвідати.

Монастир Босих Кармелітів 

1f9e23bc52c1366960f8f50a874f013e_600x1000

Фото від Віталія Насонова

Найперше, розповімо, хто такі кармеліти, і чому босі, і як вони потрапили в Україну. Але зосередьтесь, бо історія доволі заплутана.

Отже, орден Кармелітів був заснований аж у Палестині в другій половині ХІІ століття. Перші вірники усамітнювалися на горі Кармель. Звідси і назва. До Європи кармеліти перебралися у ХІІІ столітті – після поразки в одному з хрестових походів.

Босі Кармеліти відділилися в окремий орден у ХVI столітті. Їх ще називають «жебракуючим католицьким орденом», оскільки його представники живуть виключно на пожертви вірників. 

Тепер про монастир у Бердичеві. Його заснував у середині ХVІІ століття польський магнат ЯнушТишкевич. У грамоті  про спорудження монастиря Бердичів уперше згадується як місто. За часів царської Росії монастир закрили, а за часів СРСР – навпаки, відновили. З 1992 року святиню повернули католицькій громаді, а ще за 6 років її освятив та коронував Папа Римський Іоанн Павло ІІ.

Монастир капуцинів 

c77beb16e748fba92eee9420707ea4b5_600x1000

Фото від Христини Сичевської

Добре, що монастир та Олеський замок збудовані фактично – стіна в стіну, інакше б вони були серйозними конкурентами за симпатії туристів. Сьогодні обидві пам’ятки – єдиний архітектурний комплекс, що добре помітно з нашого фото.

Як і Монастир Босих Кармелітів, цей був заснований в часи Речі Посполитої польським магнатом на прізвище Жевуський, який у XVIII столітті придбав замок. Капуцинам від віддав його через звичайну симпатію. Можливо навіть і до виразного одягу представників цього католицького ордену, зокрема до загострених каптур, тобто капюшонів. До речі, від них (з італ. cappucio) й походить назва ордену римо-католиків.

Особливістю монастиря є його архітектура у стилі бароко – нетипово розкішна та комфортна, порівняно з іншими монастирями. Тому історики часто звертають увагу на окремі елементи замкової традиції будівництва у монастирі капуцинів.

У різні часи тут був військовий шпиталь, майстерня, сільськогосподарське училище. Лише з 80-их років минулого століття про монастир згадали як про архітектурну пам’ятку та розпочали реставрацію. Окрім будівлі відновлюють симетричний сад бароко при ньому.

Густинський монастир 

8351bd9b942056dd62c8d9efd64d4bb4_600x1000

Фото від Олександра Науменка

Історики наполягають, що монастир на Чернігівщині, в селі Густиня, звели на самісінькому початку ХVII століття. Серед його засновників було чимало старих козаків, які ставали ченцями у передчутті смерті. Але подейкують, цілюще повітря та «жива вода» вселяла у них сили ще на довгі роки.

Легенди про вічне життя в монастирі швидко поширилися на інші землі й люди звідусіль змінювали своє звичне життя на чернече.

З часу заснування монастир кілька разів потерпав від пожеж та руйнацій. Одного разу він згорів повністю та був відбудований на новому місці. Протягом ХVII століття ним почергово опікувалися козацькі гетьмани – Хмельницький, Самойлович та Мазепа.У середині XIX століття тут побував Тарас Шевченко, який увіковічив монастир у трьох акварельних малюнках.

У радянські часи його закрили, ікони порубали на дрова і, зрештою, мало не знесли. Та вірники змогли відстояти святиню. Літургії відновились тут лише з проголошенням незалежності України. Тоді ж монастир став офіційно жіночим.

Особисто ми дещо розгублені, адже важко обрати, котрий з монастирів відвідати в першу чергу. Можливо, капуцинів? Адже так можна окрім монастиря завітати й до Олеського замку. Хоча перспективи вічного життя в Густинському монастирі також непогана «приманка», чи не так?


Tweet

Коментарів немає

Записи

TOП-5 містичних підземель України

Часом підземелля можуть розповісти про місто більше, ніж наземна архітектура. Стокілометрові лабіринти, предмети побуту, написи на стінах – ось далеко не повний…

TOП-5 ідеальних місць для фотополювання в Україні

Щойно ми беремо в руки камеру, як виникає нестримне переконання, що всередині нас давно живе геніальний фотограф, чи не так? Тільки уявіть, які відчуття прокинуться…

Слідами українських реконструкторів

Середньовіччя, насамперед, асоціюється з відважними лицарями, подвигами та грандіозними битвами за ідеали. В Україні є кілька місць, які протягом року на короткі проміжки…

5 аргументів на користь «зеленого туризму»

Усе більше людей втомлюються від зручностей цивілізації й полишають усе, аби побути наодинці з природою – їдуть в гори з наметами або сільську глибинку, де час зупиняється.…

Літо 2012: чим зайнятися?

Насамперед, влітку треба відпочивати, тому мерщій ставайте учасником фотоконкурсу «Незабутній вікенд» та вигравайте вихідні на двох у одному з 5-ти українських…

TOП-10 морських пляжів України

Влітку більшість думок про море. А ще теплий пісок, купання та відпустку.  Саме тому ми підібрали десятку кращих морських пляжів країни на будь-який смак – піщаних…

Підкорити бурхливий Черемош

Ця річка є справжньою гордістю колоритної Буковини та дзеркалом душі українських Карпат – бурхливої, вільної та нестримної. Тому й не дивно, що річка «оповита»…

TОП-5 відкриттів таємничого Полісся

Незаймана природа Полісся, що розпростерлася на території п`яти українських областей, – це справжній рай для любителів блукати непрохідними хащами у пошуках пригод. …

Найстаріше місто України

Керч – місто дивовижне. Дивним чином у ньому поєдналися майже тритисячолітня історія й сучасна інфраструктура, чарівна природа і вражаюча архітектура. А влітку…

TOП-5 причин відвідати Дніпропетровськ

Фото від Богдана Харина Місто, яке надзвичайно стрімко розвивається? Чи місто, що ретельно зберігає традиції? Дніпропетровськ – це і те, і інше. Щоб переконатися…

24 години у Вінниці

Будьте певні, одна доба у Вінниці поставатиме щоразу у вашій пам`яті як єдина мить – неповторна і незабутня. Особливо, якщо візьмете до уваги наші рекомендації щодо…

Світанок у Долині нарцисів

«У Долину нарцисів слід їхати лише вранці. Рано. Дуже рано – до світанку, – перше, що порадила нам Алла Хаятова, коли ми запитали про її останню поїздку в це фантастичне…

Вечірній Київ

Київ прекрасний будь-якої пори року, будь-якої години дня. Але вечори тут мають свій неповторний шарм. Так само як і відомі однойменні цукерки :) Тому після напруженого…

Подих історії та легенд у Кременці

«Мандруючи» фотографіями Тернопільщини, ми натрапили на містечко, яке нічим не поступається в історичних пам’ятках та їхній кількості відомим туристичним…

Прокляття роду Галаганів

Мабуть, у кожного українського замку, палацу чи фортеці є своє легенда. Зазвичай, навіть кілька.  Дуже часто в них вкрай складно відрізнити правду від вимислу, але…

Прекрасний Новий Світ

Фото від Secret В українському Новому Світі час ніби зупиняється. Усі, хто дізнаються про його існування, відразу хочуть сюди потрапити. Особливо, фотографи. Цікаво, що…

Україна на кіноплівці

Часом, буває, дивишся якийсь фільм, і в його фрагментах впізнаєш знайомі та рідні місця. Особливо приємно, коли це кадри з кінематографічного шедевру. Ми переглянули…

ТОП-5 причин відвідати Суми

Досі про це симпатичне місто ми згадували вкрай рідко, тому з особливим бажанням поспішаємо виправити цю ситуацію. Тим паче, що про заснування Сум є дуже цікава та оригінальна…

Півроку любові, гордості та уваги до України

Фото від Nick Що можна встигнути за 6 місяців? Ми спробували багато. І схоже, вийшло.  Національний проект «Поділіться любов’ю до України» від компанії «Київстар»…

ТОП-5 напрямків на травневі свята

Гарно відпочивати – треба вміти. А для цього відпочинок слід планувати.  Навіть якщо ви це вже зробили на офіційні вихідні з 29 квітня до 2 травня, ми все ж радимо…