У гості до Роксолани!

21.05.2012 09:04

Івано-Франківськ – Рогатин

Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка Рогатин на Опіллі і справжнє її імя – Настя Лісовська. Саме до її Батьківщини і пропонуємо ми Вам відправитися у мандрівку, що за один день відчути дух Прикарпатського Опілля та можливо знайти сліди Роксолани…Походження назви міста Рогатин невідоме. Є легенда, за якою Князь Осмомисл взяв з собою молоду дружину на полювання. Дружина заблукала і натрапила на великого оленя вогненної масті і поскакала вслід за оленем . Олень зник, а жінка натрапила на князя і дружинників. На місці, де жінка зустріла оленя, побудували терем навколо якого й виникло місто.Ще одна версія про княжича Рога ,який побудував на цьому місці колись місто (поставив тин), от і вийшло — Рога-тин,тобто місто Рогатин.Щоб дістатися до Рогатина (GPS координати: 49.409127, 24.608221) відправляємося з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) на північ і за годину з невеличким вже будемо у районному центрі, який розташований на межі Львівської та Івано-Франківської областей. 


123a421b0a36966b8fc8891f2df454b3_600x1000  
Рогатин виник на місці поселення слов'янських племен, тут були знайдені предмети доби палеоліту та бронзи. В Х столітті територія Рогатина була у складі Київської Русі. В околицях міста археологи розкопали городища, датовані Х—ХІІІ століттями з залишками валів і житлової забудови, знайдено фундамент церкви. Перша письмова згадка про Рогатин датується 1184 роком, коли поселення входило до Галицько-Волинського князівства під проводом князя Ярослава Осмомисла. У ХІІ—ХІІІ ст. Рогатином володіли українські бояри Рогатинські.

Під’їжджаючи до нашої цілі звернемо увагу не великий пагорб неподалік від міста. Це Чортова Гора.

7705c0e8630a10df8e82f6db37498f1c  
Про назву цієї гори ходить легенда, що давно-давно чорти та інша нечисть вирішили нашкодити мешканцям міста за те, що були вони дуже побожні. Отож, вирішили вони скинути на місто земляну гору, щоб усі загинули. Зібрали чорти землю та й понесли, а ж тут закукурікали півні, і мусила нечиста сила ховатися. А на тому місті, де їх застав світанок, залишилася велика земляна гора, що її несла нечисть на погибель рогатинцям. Цей пагорб є унікальним - він є домом для степової рослинності, яка дивним чином тут збереглася. Перед Чортовою Горою є гора з містичною назвою Могила. Якщо завітати в архів і попросити інформацію про цю гору, то можна отримати цікаву стару легенду, записану колись з уст монахів. Згідно з цією легендою, на Чортовій Горі є великий-превеликий камінь, під яким (якщо його підняти) знаходяться ворота до пекла. Але й без старих легенд обидві "Лисі гори"(вони без рослинності) вражають своєю містичністю. Місцеві мешканці переконують, що біля Чортової Гори часто до людини блуд чіпляється або нечиста сила на очі з'являється. Ось таке люди говорять, а вірити цьому чи ні — вирішувати вам.

Прибувши до міста одразу ж вирушаємо до нашої цілі – це дві сакральні споруди, які є символами містечка. Першою на нашому шляху буде церква Різдва Богородиці. 


202f5f752876ef2261b5eed6e3aada9b_600x1000
Дата її побудови точно не відома – приблизно XІV сторіччя. Це найстаріша церква міста і вона зараз дуже гарно збережена і є пам’яткою архітектури. Церква оточена оборонними мурами з воротами, які були зведені XІV – XVII століттях. 

В 1589 році при церкві Різдва Пресвятої Богородиці було створене місцеве братство за взірцем Львівського Успенського братства. В XVIII ст. церква згоріла і була відбудована лише в 1827 році. Потім була ще реставрація 1868 та 1973 років. Остання реставрація проводилась вже за часів незалежності України.

На тій же площі, де стоїть церква Різдва Богородиці, розташована ще одна пам’ятка архітектури – костьол св.Миколая.

8445ae7f327ef77ccf56044f5631488b_600x1000

Але найвідомішою церквою є Церква святого Духа, неподалік якої городяни встановили пам’ятник Насті Лісовській (Роксолані), яка й прославила їх на весь світ. Згідно переказів майбутня дружина султана ходила молитися до цієї церкви, адже тут священиком був її батько — отець Лука Лісовський.


4a07a514e741437d30ade7fe0a62457c_600x1000  
Церква Святого Духа стоїть на невеличкому підвищенні в західній частині Рогатина. Завдяки малоповерховому характеру навколишньої забудови храм відіграє роль архітектурної домінанти. Первісно дубові зруби церкви були розписані народними малярами. В інтер'єрі пам'ятки зберігся п'ятиярусний іконостас, споруджений 1650 року заходами і коштом Рогатинського братства.До найкращих ікон храму належать композиції на дияконських вратах («Архангел Михаїл» і «Мельхіседек»), намісні ікони Христа і Богоматері, сцени цокольного ярусу.Церква є однією з найвидатніших пам'яток галицької школи дерев'яної архітектури, а Святодухівський іконостас, в якому втілено гуманістичне сприйняття дійсності та естетичні норми ренесансного мистецтва, належить до визначних надбань як українського, так і світового мистецтва.

До речі зважайте, що вхід до церкви платний і вартуватиме 3 гривні.Перед поверненням до Івано-Франківська можна у місцевих магазинах придбати кілька пляшок мінеральної води «Рогатинська», яку добувають у селі Пуків, неподалік Рогатина.

Характеристика маршруту

Область: Івано-Франківська

Загальна протяжність: 63 км.

Автор: Юрій Возняк

Джерело: news.if.ua


Tweet

Коментарів немає

Маршрути

Подорож по архітектурним пам’яткам Полтави

Запитайте себе: а чи давно ви звертали увагу на історичні місця вашого краю? Запрошуємо вас у подорож по архітектурним пам’яткам Полтави. Будівля Дворянського…

Подорож музеями Полтавщини

Пропонуємо вам розпочати знайомство з Полтавщиною, здійснивши подорож найцікавішими музеями Полтави,  які відкритих на честь видатних особистостей, які жили та…

Знайомимося з пам’ятниками Полтави

Полтава – місто історичної слави. Тут дуже багато місць, які нагадують про славетне історичне минули цього обласного центру. Найвидатнішим подіям та людям у Полтаві…

Интересное Запорожье: Соцгород

В конце 20-х годов прошлого века на территории современного Запорожья развернулась грандиозная  стройка. План Шестого поселка, как часто называют место нашей прогулки…

Интересное Запорожье: Прогулка по Шенвизе

Даже среди привычных улиц и кварталов родного города можно найти совсем удивительные вещи. Не верите? Тогда давайте прогуляемся лишь по одному маленькому уголку Запорожья.…

Верхняя Хортица. Дорогами меннонитов

Это не вымысел. Когда-то рядом с нами жили потомки древних фламандцев. Они ушли. Их некогда "земной рай" достался нам. Добротные постройки, аккуратные улочки, великолепные…

ДнепроГЭС глазами туриста

Днепр с давних времён был судоходной рекой, но на юге возникали серьёзные затруднения из-за опасных порогов, которые не каждое судно могло преодолеть. Все помнят рассказы…

Интересное рядом: из Македоново в Каменку

Часто интересные места скрыты от нас не только в дремучих лесах или дальних островах. Многое мы не замечаем просто потому, что оно рядом и уже как-то вроде и не впечатляет.…

Старая Севастопольская трасса — дорога, на которой редко встретишь автомобиль

Старое Севастопольское шоссе — редкий для Южного берега Крыма пример трассы, которая оказалась практически забытой после того, как появилась более удобная дорога.…

Пешеходный маршрут «Музеи Симферополя»

Наш маршрут посвящен симферопольским музеям, которые хранят историю города. Время прохождения маршрута - 2 часа (без ознакомления с экспозициями музеев).  Центральный…

Открываем Крым: велосипедный маршрут Симферополь-Эски-Кермен – Мангуп-Кале – Бахчисарай

Протяженность  - около 40 километров.  Время путешествия: 2 дня GPS координаты (дес.):  Эски-Кермен  -   ш. 44.606  д. 33.7382 Мангуп-Кале - ш.44.5926 д.33.8011 Сегодня я расскажу…

Одесский сад скульптур

Источник: «Контекст-Причерноморье»  Уже много лет одесская «Юморина» начинается с открытия очередного памятника во дворике Одесского литературного…

Чотири музеї та один театр

Музеїв і театрів у Хмельницькому є, звісно ж, більше - але у цьому маршруті рекомендується відвідати саме ті з них, які знаходяться на головній вулиці колишнього "повітового…

Яремче для не ледачих!

Останнім часом для більшості українців підкорення Карпатської вершини означає замовлення садиби у Яремче і регулярні походи у колибу за 100 метрів від місця «матрасу».…

Хом'як - простіше не буває!

Хомяк у туристично-карпатському розумінні, це не біологічний вид, а один з найоптимальніших варіантів одноденної пішої мандрівки в Карпатах для людей, котрі все своє…

У гості до Роксолани!

Івано-Франківськ – Рогатин Мабуть небагато українців не знайомі з історією про дружину турецького Султана з України. Роксолана – це ніхто інша, як жителька містечка…

Слідами станіславської пожежі

Більше ста тридцяти років тому Станіслав, який тепер зветься Івано-Франківськом згорів майже на третину. Буквально за 12 годин пожежа «прогулялася» містом до центру…

Прогулянка в середньовіччя

Івано-Франківську - Галич - Унівська Лавра - Олеський Замок - Івано-Франківськ Виїзд з Івано-Франківська (GPS координати: 48.923776, 24.709831) зранку. Орієнтовно восьма година.…

Трембіта кличе

Івано - Франківськ - Яремче - Буковель – Івано - Франківськ Місто Яремче - найвідоміший туристичний центр Прикарпаття. Оглянемо мальовничий водоспад Пробій, висотою…

Хмельницький у Проскурові - великий гетьман у місті свого імені

Усім сьогодні відоме місто Хмельницький. Ні, не "Хмельницьк", як його подекуди називають, і на що хмельничани реагують так само, як галичани на "пІво" - а саме Хмельницький,…